ПРАВА ОСІБ З ПСИХОСОЦІАЛЬНИМИ РОЗЛАДАМИ ПЕРШІ КРОКИ РЕФОРМИ

Всеукраїнська громадська організація осіб з інвалідністю користувачів психіатричної допомоги «Юзер» спільно з Українськой Гельсінською спілкою з прав людини, протягом 2015-2016 рокiв здійснювала моніторинг дотримання прав людини в психіатричних закладах України. Сприяння забезпеченню прав людини з психічнимі розладами, це один з напрямків нашої діяльности.
На превеликий жаль, на сьогоднішній день не можна сказати, що соціально побутові умови утримання пацієнтів в психіатричних установах мають задовільний стан. Відсутні права на приватність, відділення установ потребують переобладнання під сучасні умови утримання людини в стаціонарі.
Але не тільки побутові умови в психіатричних лікарнях є проблемою української психіатрії. Практично щороку, громадський резонанс викликає інформація, що в найбільших психіатричних лікарнях перебувають або психічно здорові люди або пацієнти утримуються насильно, без своєї згоди.
Звичайно, відповідно до Закону України «Про психіатричну допомогу» є тільки два варіанти потрипити в психіатричну лікарню, це або усвідомлена згода або відповідне рішення суду. Фактично усвідомленої згоди у пацієнтів ніхто не брав, а навіть якщо пацієнт потім починав звертатися до суду для захисту своїх прав, представники психіатричних лікарень відповідали — «згода була, він устно погодився і поставив свій підпис в історії хвороби». При цьому замовчували, що пацієнтові говорили про те, що це або згода на аналізи, або згода на обстеження, щоб отримати пенсію, а найчастіше, підпис просто ставила медсестра. Якщо у пацієнта є майно і непорядні родичі, то після того, як за людиною закриються двері в психіатричній лікарні, шансів звідти вийти, практично немає. Довести фальсифікацію «усвідомленості згоди» в українських судах було неможливо. Психіатрична лікарня є місцем несвободи, але тільки в Україні це набуло кримінальний відтінок.
Це проблема, яка існує в психіатрії протягом усіх 25 років незалежності України. Фактично, крім популізму, ми, як користувачі психіатричної допомоги, за всі ці роки більше нічого не побачили, проблема не вирішувалася, навіть спроб не було.
Керівники, як на рівні Міністерства охорони здоров'я України, так і на місцевому рівні, робили гарні повідомлення в засобах масової інформації, проводили всілякі круглі столи та конференції, висловлювали стурбованість долею людей з розладами психічної діяльності. Це все було всього лише гаслами. Пацієнти з психічними розладами масово, без їх волі, утримувалися в психіатричних лікарнях.
Всеукраїнська громадська організація осіб з інвалідністю користувачів психіатричної допомоги «Юзер» не володіє інформацією в сфері закупівель ліків, це не наше питання. Але дивлячись на державні закупівлі Інституту с серця медичного засобу Цефопектам по 108,2 грн. при рознічній ціні в аптеках України 66-72грн. стає зрозумілим скільки відкату отримує державна установа Інститут серця. При цьому ми точно знаємо, що тільки з приходом Уляна Супрун, через 15 років після прийняття Закону України «Про психіатричну допомогу», були прийняті письмові форми усвідомленої згоди пацієнта на психіатричну допомогу. Сфальсифікувати ці документи неможливо, все, включаючи ім'я та дату пацієнт заповнює власноруч. Другий примірник документу, де розписані права пацієнта і обов'язки лікаря, завжди зберігається у пацієнта. Це перший крок до викорінення зловживань в психіатрії. На черзі прийняття змін до Закону України «Про психіатричну допомогу» які зареєстровані і знаходяться на розгляді у Верховній Раді України. Саме тому наша організація підтримує Міністерство охорони здоров'я України і ми впевнені, Уляна Супрун це той керівник, який здійснив перші кроки у запобіганні порушенню прав сотень тисяч українців, які мають психічні розлади.
  • 0
  • 09 січня 2017, 08:43
  • Cudacow
Прикріплені файли: 15873504_1338724562834006_1021705014570926506_n.jpg

Коментарі (0)

RSS згорнути / розгорнути

Тільки зареєстровані й авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.