Школа знань та вмінь про права людини і права людей з інвалідністю

Всеукраїнська громадська організація осіб з інвалідністю «ЮЗЕР» започатковує нову програму
«Школа знань та вмінь про права людини і права людей з інвалідністю»,
присвячену початку просвітницького проекту за підтримки Фонду ABILIS.
Занадто часто люди, які визнані такими, що потребують тривалої стаціонарної допомоги в спеціалізованих установах, піддаються маргіналізації і стають жертвами зневажливого поводження. Нерідко таких людей поміщають в стаціонарні установи соціальної допомоги без врахування їхніх потреб та діагнозу, і вони не отримують необхідну медико-санітарну допомогу, підтримку і послуги з реабілітації з урахуванням їх індивідуальних обставин. Зазвичай в таких установах одночасно можна зустріти людей, які страждають аутизмом, хворих з синдромом Дауна, людей з шизофренією і деменцією. Подібні установи знаходяться у віддалених місцях, недоукомплектовані персоналом, а працюють в них співробітники не мають належної підготовки, погано контролюються, отримують низьку заробітну плату і не користуються повагою в суспільстві.
В Україні до сих пір основними установами надання допомоги особам з психічними захворюваннями є установи закритого типу. Перебуваючи в таких лікувальних установах, люди з психічними або інтелектуальними порушеннями стикаються з дискримінацією, відсутністю інформації про своє лікування, нерідко вони отримують неякісну або шкідливу для здоров'я медичну допомогу і міститися в поганих умовах
Люди з психічними та інтелектуальними порушеннями (інвалідністю) страждають від незадовільної якості медичної допомоги та порушення прав людини. Психіатричні служби безуспішно, неефективно або зовсім не займаються впровадженням і застосуванням засобів і методик лікування, заснованих на даних доказової медицини, що призводить до плачевних результатів щодо одужання.
Стигматизація в зв'язку з такими станами означає, що люди піддаються відчуженню, відторгнення і маргіналізації з боку суспільства. Хибне уявлення про людей з інвалідністю такого роду — що вони не здатні приймати рішення або піклуватися про себе, що вони небезпечні або є об'єктами тільки жалості і милостині — означає зіткнення з дискримінацією в усіх аспектах життя. Їм відмовляють у можливості працювати, отримувати освіту і жити приносить задоволення незалежним життям в суспільстві.
Що особливо подібно злою іронією, так це те, що люди з психічними, інтелектуальними порушеннями відчувають частина найбільш злісних порушень прав людини і актів дискримінації в умовах медичних установ. У більшості психіатричних лікарнях України якість допомоги в стаціонарних умовах незадовільний і навіть є шкідливим, що, по суті, активним чином перешкоджає одужанню. Проведене лікування нерідко направлено на «утримання під контролем» людей і їх психічного стану замість того, щоб посилити їх автономність і поліпшити якість життя. Людей розглядають як «об'єкти лікування», а не як людські особистості з тими ж правами, в тому числі — на соціальні виплати та допомоги, що і будь-які інші. Їм не пояснюють і з ними не обговорюють проведене ним лікування, так само як і перспективи одужання, а в багатьох випадках вони отримують лікування всупереч своєму бажанню.
У такій ситуації, наша організація вважає, що проведення незалежного моніторингу за методикою «WHO QualityRights Tool Kit» і надання регулярного звіту щодо стану прав людини в закритих установах може змінити ситуацію, що склалася.
Моніторинг являє собою набір методик, який охоплює п'ять найважливіших областей, що мають пряме відношення до наступних прав людини:
1. Право на достатній життєвий рівень та соціальний захист (Стаття 28 КПІ);
2. Право на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров'я (Стаття 25 КПІ);
3. Право на реалізацію своєї правоздатності, право на свободу та особисту недоторканність (Статті 12 і 14 КПІ);
4. Свобода від катувань і жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, від експлуатації, насильства і наруги (Статті 15 і 16 КПІ);
5. Право на самостійний спосіб життя і залучення до місцевої спільноти (Стаття 19 КПІ)
Також наша організація вважає, що невід'ємною частиною моніторингу є інформування про його результати медичного персоналу психіатричних лікарень України, шляхом проведення семінарів, на яких члени нашої організації і навчені монітори розкажуть про виявлені порушення.
Звіти по оцінці спеціалізованих установ будуть носити конфіденційний характер, і надаватися тільки установі, яка оцінювалася, і відповідного відповідального міністерству або відомству.
А так як медичний персонал практично не знає про свої права і про права пацієнтів, а про Конвенцію ООН про права людей з інвалідністю все знають тільки з чуток, наша організація вважає важливим включити в програму семінару ці теми.
Пацієнти також мало поінформовані про свої права, тому група тренерів нашої організації разом з навченими нами активістами розкажуть їм про результати моніторингу та про права пацієнтів на міні-тренінг.
Проектом передбачено проведення тренінгових навчань осіб які безпосередньо стикаються з проблемами в галузі прав людей з психосоціальними проблемами тренінгові навчання пройдуть в м. Вінниця на яких будуть представники з Закарпаття, Чернівецької, Запоріжської, та Одеської областей. Практичні навчання майбутніх моніторів пройдуть на базі Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім… акад. О.І.Ющенка.
В подальшому тренінги для медичного персоналу та семінари для осіб з психічними розладами та їх рідних пройдуть в Чернівецької області та Закарпатті.
  • 0
  • 12 жовтня 2017, 05:51
  • Cudacow

Коментарі (0)

RSS згорнути / розгорнути

Тільки зареєстровані й авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.